Barwa wina

Sabina

BySabina

paź 22, 2017

Podstawowym i widocznym na pierwszy rzut oka podziałem różnorakich win jest zaklasyfikowanie ich ze względu na kolorystykę trunku. Niemal każdy z nas wie, że na rynku pojawiają się wina białe, czerwone oraz różowe. Warto jednak wiedzieć, co decyduje o kolorze napoju. Białe wina produkuje się przede wszystkim z moszczu wytwarzanego z jasnych odmian winogron.

Do takich gatunków zaliczymy popularne szczepy chardonnay czy sauvignon blanc. Jak łatwo zauważyć, niektóre trunki swoją nazwę zawdzięczają właśnie gatunkowi owoców, z którego zostały wyprodukowane. O ile wytwarzanie białego wina z jasnych winogron można uznać za logiczne, ciekawostką jest, że do produkcji napoju o tej barwie nadają się również niektóre odmiany ciemnych gron, na przykład muscat czy gewurztraminer. W przypadku napojów o tej barwie całkowicie wyklucza się wykorzystywanie skórek, bazując na samym moszczu.

Ponadto do białych win zaliczamy również niektóre wina owocowe, między innymi powstałe na bazie jabłek, agrestu czy dzikiej róży. Produkcja czerwonego wina nieco różni się od wytwórstwa białego. W tym przypadku zgnieceniu ulegają całe winogrona, w taki sposób, by umożliwić dostęp moszczu do skórek. Nieusunięte pozostają również pestki.

Warto wiedzieć, że to właśnie obecność winogronowych skórek decyduje o ciemnej barwie wina. Do kategorii czerwonych trunków możemy zaliczyć napoje o różnych odcieniach i natężeniu koloru, od ceglastego, przez rubinowy, wiśniowy i purpurowy, aż do czarnoczerwonego. Produkcja różowego wina niewiele różni się od wytworu czerwonego. W tym przypadku jednak fermentacja po maceracji trwa zaledwie od kilku do kilkunastu godzin.

Po odcedzeniu zaś fermentuje już tak, jak białe wino.

https://winayo.pl/sklep/produkt/cesari-amarone-della-valpolicella
Sabina

By Sabina