Sposób ogrzewania domu uzależniony jest od rodzaju kotła grzewczego oraz posiadanej instalacji c.o. Poszczególne kotły różnią się od siebie wieloma czynnikami. Jednym z nich jest podział pod względem funkcji. Biorąc pod uwagę właśnie tę kwestię, kotły podzielić można na jedno funkcyjne oraz dwufunkcyjne.

Jaka jest między nimi różnica? Podstawowa to sposób wykorzystania kotłów. Jednofunkcyjne służą wyłącznie do centralnego ogrzewania, zaś w przypadku dwufunkcyjnych do tej samej podstawowej funkcji dodana jest jeszcze możliwość uzyskania ciepłej wody użytkowej. Najbardziej efektowne rozwiązanie dają kotły jednofunkcyjne. Ich rola pomimo, iż ich głównym zadaniem jest centralne ogrzewanie, nie musi ograniczać się wyłącznie do tego jednego zadania. Jeśli podłączy się do nich zasobnik c.

w.u. można wykorzystać je również do ogrzewania wody. Kotły dwufunkcyjne to kotły z zasobnikiem lub przepływowe. Kotły dwufunkcyjne przepływowe szczególnie poleca się do domów niewielkich, które posiadają zaledwie jedną łazienkę oraz tylko kilka punktów poboru wody, które zlokalizowane są niedaleko kotła.

Do domów z dwoma łazienkami można śmiało wykorzystać kotły wyposażone w zasobnik ciepłej wody. Zasobnik taki ma za zadanie gromadzenie wody ciepłej, która ogrzewana jest przez wymiennik, co sprawia, iż ciepła woda dostępna jest od razu odkręceniu kranu.

Sabina

By Sabina