Codzienne użytkowanie obuwia pociąga za sobą naturalne ryzyko jego zabrudzenia, a nawet uszkodzenia. W tym pierwszym przypadku zwykle pomaga wilgotna ścierka lub szczotka do butów, ale jeśli obuwie ulegnie uszkodzeniu, sytuacja jest trudniejsza i wymaga od nas podjęcia odpowiednich działań. Czasami uszkodzenia wynikające z zawilgocenia butów są nieodwracalne. Niestety przemakanie jest zjawiskiem częstym w deszczowe dni, dlatego zwłaszcza pod kątem jesieni oraz zimy warto pomyśleć o zaimpregnowaniu obuwia. Buty wykonane ze skóry naturalnej możemy zabezpieczać na różne sposoby.

Część past do obuwia nie tylko nabłyszcza skórę i pogłębia jej kolor, ale ma również pewne własności impregnujące. Nie są one zbyt silne, ale są. Jeśli zależy nam na lepszym rezultacie, warto sięgnąć po tłuszcz do skór. Można nim z powodzeniem zastąpić pastę, ponieważ nadaje piękny połysk i podkreśla barwę obuwia. Równocześnie jednak pielęgnuje skórę i chroni ją przed opadami.

Dobrze natłuszczona skóra nie wchłania wody. Wszystkie typy obuwia, bez względu na materiał z jakiego zostały wykonane, możemy świetnie zabezpieczyć w oparciu o specjalny spray. To impregnat, który nadaje naszym butom cechy hydrofobowe. Jak deklaruje producent, środek jest w stanie chronić buty przed wodą i zabrudzeniami nawet przez 15 deszczowych dni, co wydaje się świetnym wynikiem. Po spryskaniu butów specyfikiem, zyskują one walory ochronne po mniej więcej kwadransie, kiedy substancja wyschnie i wniknie w tworzywo.

Warto podkreślić, że ceny większości takich produktów nie są wysokie.

www.pinb.czest.pl
Sabina

By Sabina