Barwa wina

Barwa wina

Podstawowym i widocznym na pierwszy rzut oka podziałem różnorakich win jest zaklasyfikowanie ich ze względu na kolorystykę trunku. Niemal każdy z nas wie, że na rynku pojawiają się wina białe, czerwone oraz różowe. Warto jednak wiedzieć, co decyduje o kolorze napoju. Białe wina produkuje się przede wszystkim z moszczu wytwarzanego z jasnych odmian winogron.

Przeczytaj również: Wina stołowe

Do takich gatunków zaliczymy popularne szczepy chardonnay czy sauvignon blanc. Jak łatwo zauważyć, niektóre trunki swoją nazwę zawdzięczają właśnie gatunkowi owoców, z którego zostały wyprodukowane. O ile wytwarzanie białego wina z jasnych winogron można uznać za logiczne, ciekawostką jest, że do produkcji napoju o tej barwie nadają się również niektóre odmiany ciemnych gron, na przykład muscat czy gewurztraminer. W przypadku napojów o tej barwie całkowicie wyklucza się wykorzystywanie skórek, bazując na samym moszczu.

Przeczytaj również: Początki sztuki winiarskiej, czyli Grecja i Rzym

Ponadto do białych win zaliczamy również niektóre wina owocowe, między innymi powstałe na bazie jabłek, agrestu czy dzikiej róży. Produkcja czerwonego wina nieco różni się od wytwórstwa białego. W tym przypadku zgnieceniu ulegają całe winogrona, w taki sposób, by umożliwić dostęp moszczu do skórek. Nieusunięte pozostają również pestki.

Przeczytaj również: Czy mamy swoje ulubione wino?

Warto wiedzieć, że to właśnie obecność winogronowych skórek decyduje o ciemnej barwie wina. Do kategorii czerwonych trunków możemy zaliczyć napoje o różnych odcieniach i natężeniu koloru, od ceglastego, przez rubinowy, wiśniowy i purpurowy, aż do czarnoczerwonego. Produkcja różowego wina niewiele różni się od wytworu czerwonego. W tym przypadku jednak fermentacja po maceracji trwa zaledwie od kilku do kilkunastu godzin.

Po odcedzeniu zaś fermentuje już tak, jak białe wino.