Nacjonalizacja prywatnych terenów

Żyjemy w czasach oraz w systemie społeczno-gospodarczym silnie akcentujących znaczenie prywatnej własności. Można wręcz powiedzieć, że jej ochrona stanowi jedną z podstawowych zasad naszej cywilizacji, odróżniając kraje gospodarki rynkowej chociażby od krajów socjalistycznych, w który status własności jest zupełnie inny. Mimo to nawet w państwie prawa i w uwarunkowaniach gospodarczych opartych na zasadach kapitalizmu istnieją narzędzia prawne dające państwu możliwość pozbawienia właściciela prywatnego prawa do jego własności – w tym również do własności gruntów.
Przeczytaj również: Deweloper może nam zaproponować zabudowę wielorodzinną
Upaństwowienie w praktyce
Przeczytaj również: Budowa musi być odpowiednio przygotowana
Mamy w takiej sytuacji do czynienia z upaństwowieniem własności, zwanym także nacjonalizacją. W jakich przypadkach istnieje taka możliwość? W praktyce tyczy się to głównie inwestycji infrastrukturalnych o strategicznym znaczeniu, a więc budowy autostrad czy tras szybkiego ruchu. Jeśli planowana droga przecina prywatne działki, państwo ma prawo przejąć je w posiadanie, ale oczywiście za odszkodowaniem.
Przeczytaj również: Urządzanie wnętrz poddaszowych
Interesy właścicieli muszą być zabezpieczone, choć ci często są z takiego rozwoju sytuacji skrajnie niezadowoleni.
Głośne sprawy
Procesy upaństwowienia nie mają dziś miejsca często, ponieważ stosunkowo rzadko mamy do czynienia z sytuacjami, w których na terenie chociażby przyszłej drogi leżą jakieś posesje prywatne. Gdy tak się jednak dzieje, sprawy zazwyczaj zyskują charakter „medialny” i są szeroko komentowane. Tym szerzej, im głośniej właściciele działek protestują przeciwko takiemu, a nie innemu rozstrzygnięciu organów państwa. Oczywiście gdy dotychczasowy prywatny grunt stanie się częścią drogi publicznej, nie obejmuje go podatek od nieruchomości, co wynika z obowiązujących zwolnień. .
Polecane artykuły

Dom czy mieszkanie – dylemat
Kupno mieszkania lub domu to znaczny wydatek finansowy, co sprawia, że decyzja musi być przemyślana. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim wziąć pod uwagę koszty, które będziemy musieli ponieść przy zakupie lub przy budowie naszych czterech kątów. Niektóre rodziny mogą pozwolić s

Komoda ręcznie malowana
Często w życiu potrzebujemy zmian, dlatego też co jakiś czas próbujemy pewnych innowacji w swoim mieszkaniu, aby poczuć się lepiej i bardzo komfortowo. Nie musimy od razu robić dużych remontów czy kupować nowych mebli, czasem wystarczy jedynie umiejętnie odnowić stare przedmioty, aby nabrały nowego