Dla wielu osób picie jakiegokolwiek alkoholu kojarzy się raczej z negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Nieco inaczej jest jednak w przypadku wina, ponieważ decydując się na jego umiarkowane spożycie możemy zapewnić sobie wiele atrakcyjnych korzyści – również tych związanych ze zdrowiem. Zasadniczo warto jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzać z konsumpcją tego trunku, ponieważ nadgorliwość może w tym przypadku zaowocować całkowicie odwrotnym efektem. Faktem jednak jest, że pijąc wino z umiarem jesteśmy w stanie znacząco poprawić swoje zdrowie, także to psychiczne. Dobrze jest zatem zapoznać się ze wszystkimi dobrodziejstwami jakie ma nam do zaoferowania wino. Być może, któryś z tych powodów przekona nas, by włączyć owy trunek do swojej codziennej diety. 1.

Pomaga w walce z oznakami starzenia – wino cechuje wysoka zawartość resweratrolu, który to jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem. W związku z tym, spożywanie tego trunku może spowodować wydłużenie życia, a także odmłodzenie. Warto jednak pamiętać o tym, że najwięcej tej substancji znajdziemy zwłaszcza w winie czerwonym, a niekoniecznie w białym lub różowym. Poza tym, nie bez znaczenia jest również szczep winogron użytych do produkcji wina. Szczególnie bogate w resweratrol są trunki pochodzące ze szczepu pinot noir. 2. Poprawia pracę mózgu – alkohol jest substancją, która poprawia krążenie, zatem spożywany w małych ilościach wpływa pozytywnie na odżywianie mózgu.

Poza tym, jego picie wpływa również na usprawnianie pamięci oraz może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na Alzheimera. 3. Chroni przed rakiem – wino ma niezwykle bogate właściwości, a minimalizowanie wystąpienia choroby nowotworowej z pewnością należy do jednej z nich. Obecne w tym trunku flawonoidy mogą powstrzymać wzrost komórek rakowych, ponieważ pozbawiają je mechanizmu chroniącego przed apoptozą. Ta z kolei oznacza umiejętność naszego organizmu do usuwania komórek wadliwych lub użytych. Uniemożliwiając komórkom rakowym ochronę przed działaniem naszego własnego organizmu, zmniejszamy zatem ryzyko zachorowania na nowotwór, a także mamy być może szansę wyleczenia się z niego. 4.

Wspomaga trawienie – picie wina do posiłków jest niezwykle popularne, warto jednak wiedzieć jakie korzyści za sobą niesie. Trunek ten zwiększa wydzielanie śliny oraz enzymów trawiennych, przez co znacząco wpływa na poprawę procesów trawiennych. Dodatkowo alkohol zawarty w winie rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu składniki odżywcze z posiłku mają szansę trafić do krwi o wiele szybciej. 5. Chroni zęby – regularne spożywanie wina może mieć bardzo pozytywny wpływ na stan naszego uzębienia. Znajdujące się w nim substancje skutecznie hamują bowiem rozwój bakterii przyczyniających się do powstawania ubytków w uzębieniu. Warto zatem włączyć do swojej diety jedną lampkę wina dziennie, a z pewnością uda się zauważyć pierwsze rezultaty.

Sabina

By Sabina