wino to taki alkohol, który z jednej strony świetnie będzie nadawał się na prezent, kiedy idziemy do kogoś w odwiedziny, ale również wspaniale sprawdzi się podczas codziennego, rodzinnego obiadu, jeśli z jakiegoś powodu będziemy chcieli, aby był on bardziej uroczysty. Dlatego też, zawsze warto zadbać o to, aby mieć pod ręką jakąś butelkę wina, tym bardziej, że nawet wieczorny relaks z winem, może okazać się bardzo przyjemny, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu delikatna muzyka. Ale pamiętajmy, że nie każde wino pasuje do każdej potrawy, a to oznacza, że powinniśmy najpierw sprawdzić czy to wybrane przez nas, faktycznie będzie pasowało do naszego posiłku.

Oznaczenia na butelkach

Jeżeli nie jesteśmy tak do końca pewni, jakie wino powinno być podawane do jakich dań, to oczywiście możemy takiej informacji spróbować szukać na butelkach albo na oznaczeniach zamieszczonych na półkach. Często wówczas możemy znaleźć informację na butelce, że warto dane wino podawać do deserów, albo z kaczką czy na przystawki.

Jeżeli takiej informacji nie ma, to zawsze możemy próbować dowiedzieć się czegoś więcej od sprzedawcy. On powinien umieć nam doradzić, które wino powinniśmy wybrać, aby mieć pewność, że stanie się ono dopełnieniem naszego posiłku. A w razie czego możemy próbować takie informacje znaleźć również w internecie. Najważniejsze jest to, abyśmy wiedzieli, że do przystawek na ciepło powinno się podawać białe wino, które będzie lekkie i schłodzone. Jednak jeśli planujemy podać przystawki na zimno, wówczas lepiej sprawdzi się wino białe musujące albo czerwone.

Do dań z makaronem, jak i tych, które jako pierwsze są podawane na ciepło, spokojnie możemy dobrać lekkie wino wytrawne. Ale tutaj również musimy uważać na to, z czym będzie takie danie. Jeśli z mięsem i pomidorami, to wybieramy wino czerwone, jeśli z risotto to białe.

A to nie wszystko

Prawda jest taka, że zależności między winem i jedzeniem jest tak wiele, że z pewnością będziemy potrzebowali trochę czasu, aby móc to wszystko zapamiętać i stosować bez nerwów. Nie mniej, warto pamiętać, że do ryb najlepiej będzie się nadawało wino białe, jeśli je wybierzemy, to na pewno nie popełnimy żadnego nietaktu.

A jeśli wolimy wino czerwone, to lepiej wówczas przygotować rybę pikantną, bo ona naprawdę świetnie będzie się z takim winem komponowała. Jeśli wolimy kurczaka, to najlepszą opcją również będzie wino białe, ewentualnie czerwone, ale wówczas musimy pamiętać, żeby było to wino lekkie. Za to do dań smażonych proponowane są wina czerwone, a do deserów najlepiej jeśli wybierzemy wina słodkie lub półsłodkie, i tutaj już nie ma takiego znaczenia, czy będzie ono białe czy czerwone. Warto znać te podstawowe zasady, jakie wina podawać do jakich dań. Wówczas będzie istniało mniejsze ryzyko, że popełnimy jakiś błąd.

A jeśli dobrze opanujemy już podstawy, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, abyśmy zagłębili się w szczegóły i poznali wyjątki od tych podstawowych zasad.

www.auraled.pl
Sabina

By Sabina