Dobieranie odpowiedniego trunku do posiłku to niezwykle ważna kwestia szczególnie wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu niesamowitych walorów smakowych. Wino powinno bowiem podkreślać smak potraw i być z nimi kompatybilne, ponieważ tylko w taki sposób będziemy w stanie zapewnić doznania kulinarne na najwyższym poziomie. Oczywiście są pewne utarte zasady dotyczące łączenia konkretnych gatunków win z danymi potrawami, jednak coraz częściej odchodzi się od utartych wzorców. Nowsze techniki i kreatywność wypierają tradycyjne podejście i pozwalają na odkrycie nieznanych jeszcze połączeń smakowych. Tym, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze wina jest przede wszystkim pochodzenie potrawy. Pozwoli nam to na szybkie podjęcie decyzji, szczególnie wtedy gdy nie mamy zbyt dużo czasu na wyszukiwanie trunków.

Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć jest smak przyrządzanego dania. To on determinuje jakie wino będzie odpowiednie do konkretnego posiłku. Dobrze jest zatem sprecyzować czy przeważą smak słony, słodki, kwaśny czy gorzki. Pozwoli to na dopasowanie wina pod względem komplementarności smakowej, co sprawi, że posiłek z pewnością nie będzie nudny i zwyczajny. Temperatura w jakiej serwujemy trunki także odgrywa bardzo dużą rolę. To właśnie ona wpływa na smak oraz odczuwanie wina, stąd też warto kierować się określonymi zakresami temperatur.

Różnią się one w obrębie danego rodzaju wina, dlatego też dobrze jest dokładnie się z nimi zapoznać i zastosować.

Wina a etapy posiłków

Nie da się ukryć, że to między innymi rodzaj danej potrawy determinuje to, jaki trunek będzie do niej odpowiedni. Zwykle sprawdza się jednak zasada, że należy kierować się ciężkością danego dania. W związku z tym te nieco lżejsze jak przystawki lub deser z pewnością idealnie zgrają się z lekkimi białymi winami. Warto jest dobierać wino pod względem smaku, zatem tak, aby podkreślało ono główny i wybijający się smak danej potrawy. W ten sposób spotęguje doznania smakowe i pozwoli cieszyć się ich pełną głębią.

Jeśli mowa o daniach głównych, wybór wina dyktowany jest nie tylko poprzez rodzaj mięsa, ale też makaronu i ich dodatków. Na ostateczny wybór trunku ma bowiem wpływ cała kompozycja smakowa, a nie tylko jej główny element. Desery będą przede wszystkim bardzo dobrze smakować w połączeniu z białym lub różowym musującym winem. W przypadku ciast lub tart o smaku cytrusowym dobrze jest jednak zdecydować się na trunek posiadający również cytrusową nutę. Dobierając odpowiednie wino nie tylko świetnie dopełnimy każdy uroczysty obiad, ale też pokażmy swoje kulinarne umiejętności. Do sukcesu wystarczy zapamiętać bowiem tylko kilka podstawowych zasad, ponieważ nawet one będą już w stanie zagwarantować nam sukces.

Aby wprawić się w parowanie win z potrawami, warto uczestniczyć w różnego rodzaju degustacjach czy warsztatach. Pozwalają one bowiem na wędrówkę pomiędzy różnymi smakami i uwrażliwiają na delikatne połączenia trunków z potrawami.

www.gimsat.com.pl
Sabina

By Sabina