Zaczynamy powoli odkrywać aromat i niesamowity smak, jaki mogą nam zaproponować wina. To powoduje, że coraz częściej po nie sięgamy, aby w ich towarzystwie zjeść posiłek, albo po prostu spędzić wieczór. To oznacza, że coraz więcej osób zaczyna eksperymentować z winami, sięgając po różne ich rodzaje, tak aby móc określić, który z nich najbardziej im odpowiada, najbardziej smakuje. Ale pamiętać trzeba, że nie wszystkie wina pasują do wszystkich okazji czy dań, a to oznacza, że cały czas powinniśmy pogłębiać swoją wiedzę na ich temat. Wówczas będziemy mieli pewność, że faktycznie wybieramy to wino, które najlepiej się sprawdzi i które pomoże nam wydobyć ukryty smak danej potrawy. Ale pamiętać tutaj musimy również o tym, że ważny jest nie tylko rodzaj wina, które wybraliśmy, ale również to czy wcześniej i teraz, jest ono odpowiednio traktowane.

Właściwy sposób przygotowania

Jeżeli wino ma być dobre, ma zachwycać swoim aromatem, smakiem i kolorem, to musi być w odpowiedni sposób przygotowane. To oznacza, że trzeba najpierw wyhodować winogrona, następnie w odpowiednim momencie je zebrać. Kiedy wino zostanie już przygotowane, musi ono być przechowywane w odpowiedni sposób, w odpowiednim miejscu, gdzie będzie zaciemnione i co więcej, musi ono być trzymane w odpowiedniej temperaturze. Jeśli wino samo w sobie będzie dobrej jakości, a następnie we właściwy sposób będzie leżakowane, to możemy być pewni, że po kilku latach jego jakość wzrośnie i będzie miało nam do zaproponowania znacznie więcej. Ale jeśli wino jest słabej jakości, to nawet najlepszy sposób leżakowania może się tutaj okazać niewystarczający, a co się z tym wiąże mimo wszystko, nie zyska ono na jakości.

Co ważne, nawet to dobre wino, musi być leżakowane przez odpowiedni czas. Jeśli taka sytuacja będzie trwała zbyt długo, to również może się okazać, że ostatecznie będzie ona miała zły wpływ na wino.

Później też jest ważne

Ale nie tylko podczas leżakowania ważne jest w jaki sposób przechowujemy wino i w jakiej temperaturze. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wina w większości przypadków powinny być podawane schłodzone. To oznacza, że zanim je otworzymy, powinniśmy je włożyć do lodówki, również po nalaniu do kieliszka, resztę w butelce powinniśmy odłożyć do lodówki, aby nadal się chłodziło. W przypadku białych win, możemy je włożyć do wiaderka z lodem. Z tego też powodu nie napełniamy od razu całego kieliszka winem, ponieważ zanim je zdążymy wypić, ono już się ogrzeje. Wówczas straci swój smak i aromat, a to oznacza, że może nam już nie smakować. Tylko podawanie wina, które będzie miało odpowiednią temperaturę, da nam pewność, że będziemy mogli z niego wydobyć wszystko to co najlepsze. Aby nie potrzebnie nie podnosić też temperatury wina, kieliszek trzymamy za nóżkę. W przeciwnym razie, własnymi rękami będziemy je niepotrzebnie ogrzewali.

Warto wiedzieć, w jaki sposób powinno być traktowane wino zarówno w okresie produkcji, podczas leżakowania, jak i później u nas, zanim zostanie podane na nasz stół, abyśmy mogli go skosztować.

www.gemsandstamps.it
Sabina

By Sabina