Wystarczy wejść do obojętnie jakiego sklepu, w którym proponowane są nam alkohole, aby przekonać się, że tak naprawdę mamy wiele różnych gatunków win, a co się z tym wiąże, warto im się dokładnie przyjrzeć, aby móc określić, które z nich najbardziej będą nam smakowały. Im większą będziemy mieli wiedzę na temat tego, czym takie wina się między sobą różnią, tym łatwiej będzie nam je dopasować do swoich potrzeb i określić, które z nich mogą nam najbardziej smakować.

Jak możemy je rozróżniać?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wina możemy rozróżniać ze względu na ich barwę. Mówimy wówczas o winach białych, różowych lub czerwonych. Co więcej, warto też wiedzieć, że wina mogą mieć różną zawartość alkoholu. Możemy wybierać wśród win słabych, które tego alkoholu będą zawierały w sobie do 10%, średnio mocnych jeśli będą miały między 10 a 14%, mocnych zawierających 14 – 18% alkoholu, ale również mamy tak zwane wina wzmacniane, które będą zawierały w sobie ponad 18% alkoholu. Warto na to zwracać uwagę, bo innej mocy wino będziemy potrzebowali do obiadu, a po inne powinniśmy sięgnąć, jeśli chcemy po prostu wypić lampkę wina przed snem, dla relaksu po ciężkim dniu. Dodatkowo warto też wiedzieć, że wina mogą zawierać różną ilość dwutlenku węgla. Wówczas będziemy mogli mówić o winach: spokojnych, półmusujących, półmusująco gazowanych czy musująco gazowanych. No i rozróżnienie, które zna chyba każdy i którym dość często kierujemy się podczas wyboru win, w zależności od tego co nam bardziej smakuje. Mamy wina: wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, słodkie i bardzo słodkie. Zawartość cukru z jaką mamy w nich do czynienia waha się od 1,5% do 16%.

Dlaczego to ważne?

Możemy się zastanawiać, po co nam jest wiedza na temat różnych rodzajów win. A to wbrew pozorom bardzo ważne, abyśmy znali to rozróżnienie. Dzięki temu, łatwiej będzie nam powiedzieć, które wino najlepiej będzie pasowało do naszych dań. Przede wszystkim wina słodkiego czy bardzo słodkiego nie możemy podawać do innych dań niż deser. Poza tym, są osoby, które wybierają przede wszystkim wina wytrawne, bo te najbardziej im smakują, jak i są ludzie, którzy przede wszystkim wybierają wina półsłodkie. Oczywiście jeśli pijemy takie wino dla przyjemności, to powinniśmy wybierać wśród tych, które najbardziej nam smakują. Jednak jeśli planujemy takie wino podać do posiłku, to już wówczas powinniśmy trzymać się podstawowych zasad odnośnie tego, jakie wino do czego najbardziej pasuje. Tylko takie dobranie, da nam pewność, że zarówno z wina, jak i z całego dania uda nam się wyciągnąć ten niesamowity aromat, a całość będzie się ze sobą świetnie uzupełniała. Warto zobaczyć w jaki sposób możemy rozróżniać wina. Co więcej, warto również sprawdzić, które z nich najbardziej nam odpowiada. Jeśli nie jesteśmy pewni, które wino powinniśmy wybrać do swojej potrawy, to na półce z danym winem, z pewnością znajdziemy odpowiednie oznaczenia, które pomogą nam w podjęciu odpowiedniej decyzji. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że wina różnią się kolorem, zawartością alkoholu, cukru i dwutlenku węgla.

Sabina

By Sabina