Picie trunków alkoholowych wiąże się zwykle ze stygmatyzacją i przypisywaniem im negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. W przypadku wina jest jednak nieco inaczej, ponieważ posiada ono szereg zalet, które powinny przekonać nas do włączenia do swojego jadłospisu tego napoju. Oczywiście należy spożywać go z umiarem, ponieważ nadużywanie alkoholu nigdy nie prowadzi do żadnych pozytywnych korzyści zdrowotnych. Warto zatem wypić te kilka lampek wina na tydzień, a z pewnością doczekamy się efektów. Wartościowe skutki picia wina można zaobserwować zarówno decydując się na wino czerwone, jak i białe.

Różnią się one działaniem, jednak oba mają coś do zaoferowania. Z pewnością jednak o wiele bogatsze jest wino czerwone, dlatego też to zwykle właśnie po nie sięgamy. Wino jest przede wszystkim dobre na serce. Zawiera ono bowiem związki fitochemiczne, które wspomagają produkcję dobrego cholesterolu. Dodatkowo, bogate jest w przeciwutleniacze chroniące śluzówkę naczyń wieńcowych.

Warto zatem decydować się na jedną lampkę dziennie, a z pewnością po krótkim czasie poprawią się nasze wyniki. Do zalet picia wina można zaliczyć również zapobieganie utracie słuchu, która wywoływana jest przez hałas. Resweratrol jest organicznym związkiem, który występuje w winie za sprawą obecności w skórce winogron użytych do jego produkcji. Przyczynia się on do ochrony słuchu przed uszkodzeniami, dlatego też to właśnie szczególnie osobom starszym zaleca się picie czerwonego wina.

Wino – dlaczego warto je pić?

Nie bez powodów to właśnie wino jest jednym z najbardziej eleganckich i wykwintnych napojów.

Posiada ono bardzo długą historię, a dziś jesteśmy w stanie wymienić bardzo wiele jego zalet. Wśród nich znajduje się między innymi ochrona naszej skóry. Czerwone wino bogate w resweratrol pomaga neutralizować wolne rodniki, które to przyczyniają się do starzenia się skóry. Mimo że to dość oczywiste niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wino może mieć zbawienny wpływ na umysł. Pite w ilościach umiarkowanych może zapobiegać zaburzeniom funkcji poznawczych, ponieważ wspomaga zwiększanie przepływu krwi w mózgu.

Dodatkowo, dzięki piciu wina zmniejsza się prawdopodobieństwo zakrzepów krwi, co powoduje z kolei zmniejszanie się ryzyka udaru mózgu. Jak widać picie wina niesie ze sobą niemalże same korzyści. Pamiętajmy jednak w tym wszystkim, że zawsze powinno się ono odbywać z umiarem i kontrolą. Tylko w taki sposób będziemy w stanie skorzystać z dobroczynnych właściwości jakie posiada. Sprawdzi się ono świetnie dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ poprawia reakcje organizmu na insulinę.

Dodatkowo, może również być zbawienne dla par mających problemy z zajściem w ciążę. Picie wina zmniejsza bowiem prawdopodobieństwo zaburzeń produkcji spermy u mężczyzn. Pamiętajmy jednak, że niektóre osoby mogą z powodów zdrowotnych nie móc pić czerwonego wina. Jeśli nie odczuwamy po nim żadnych negatywnych skutków, możemy śmiało mieć nadzieję, że uda nam się wyciągnąć z niego jak najwięcej korzyści.

www.emplor.pl
Sabina

By Sabina