Rodzaje win
Bez wątpienia wino to jeden z najstarszych trunków o najbogatszej historii. Przetrwało wiele wieków, a sposoby jego produkcji stopniowo były poddawane coraz to najróżniejszym zmianom. W związku z tym, że wino tak długo gości już na stołach ludzi, można wyróżnić jego wiele rodzajów. Oczywiście klasyfikacja odbywa się na różnych poziomach, pośród których chyba najpopularniejszy jest podział ze względu na kolor. Jest on najłatwiejszy do zidentyfikowania, dlatego też większość osób potrafi bezbłędnie określić z jakim winem ma do czynienia. Wyróżniamy trzy podstawowe barwy wina – białe, różowe i czerwone. Czerwone powstaje najczęściej z czarnej lub czerwonej odmiany winogron, której skórki zwierają właśnie czerwony barwnik. Warto tutaj zaznaczyć, że wino czerwone jest nieco cięższe niż białe, dlatego też serwuje się je do bardziej treściwych i bogatszych potraw. Dodatkowo, to właśnie ono jest zazwyczaj serwowane w najwyższej temperaturze, w porównaniu do chociażby białego i różowego. Wino białe produkuje się zwykle z białych winogron, a jego barwa zależy przede wszystkim od szczepu winogron, stopnia starzenia oraz winifikacji. Warto tutaj zaznaczyć, że może ona być dość zróżnicowana – albo bardzo jasna, niemal przezroczysta, albo też żółta lub herbaciana. W związku z tym białe wino oferuje całą gamę kolorystyczną, która również może mieć wpływ na to, jaki trunek wybierzemy do danego dania. Białe wino, w porównaniu do czerwonego jest zwykle nieco bardziej kwaśne i orzeźwiające.
Świetnie sprawdza się zatem szczególnie w okresie letnim jako dodatek do deserów lub lekkich potraw. Mimo że to czerwone i białe wino są najpopularniejsze, na rynku dostępny mamy jeszcze cały wachlarz win różowych. Zwykle mają one dość wyraźny aromat, a bardzo często można w nich wyczuć również goryczkę. Podobnie jak wina białe, serwuje się je w chłodniejszej temperaturze i łączy z lekkimi potrawami.
Wino – jak wybrać odpowiednie?
Kolejnym elementem, który należy wziąć przy wyborze konkretnego wina jest oprócz koloru zawartość cukru. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia przede wszystkim wina słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne. Polega ona na określeniu zawartości cukru na litr wina co skutkuje otrzymaniem konkretnej etykiety. Warto jednak wiedzieć, że jest to tak zwany cukier resztkowy, zwany osadowym, który zostaje w winie po zakończeniu procesu fermentacji. Mimo że klasyfikacja ta wydaje się dość prosta i zrozumiała, bardzo często dochodzi jednak do pewnych nieporozumień związanych z pewnym odbieganiem od jej norm. Czasem zdarza sie bowiem tak, że wino wytrawne jest delikatniejsze od półwytrawnego, natomiast półsłodkie słodsze od słodkiego. Różnice te wynikają między innymi z tego, że każdy kraj winiarski przyjmuje własne kryteria określania stopnia słodyczy wina. Dodatkowo, na słodkość trunku mogą także wpływać garbniki, poziom pektyn, a także zawartość alkoholu. W związku z tym warto pamiętać o tym, że nie zawsze etykieta będzie nam wskazywać dokładny smak na jaki możemy liczyć.
Aby dobrze odnajdywać się pośród winnych półek, warto zatem dużo próbować i poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu.
Polecane artykuły
Urządzanie wnętrz poddaszowych
Poddasza należą do jednych z piękniejszych pomieszczeń, ale zarazem do jednych do najtrudniejszych do funkcjonalnego zaaranżowania. W ich przypadku, każdy nawet najdrobniejszy szczegół ma ogromne znaczenie. Możliwości aranżacyjne poddaszy, ze względu na znajdujące się w nich skosy, są mocno ogranic
Czy wyposażenie mieszkania jest proste?
Samodzielne projektowanie domu czy mieszkania to zajęcie tylko z pozoru proste. Często bowiem w trakcie jego wyposażania okazuje się, że zapomnieliśmy o paru istotnych kwestiach. Jeśli mieszkanie ma nietypowe kształty to jego wykończenie będzie znacznie bardziej skomplikowane, a przez to o wiele ko