Kocioł to w każdej instalacji c.o. główne urządzenie wokół którego skupia się zadanie ogrzewania budynku, a także w przypadku niektórych urządzeń także podgrzewanie wody.
Duża różnorodność tych urządzeń sprawia, iż na rynku znaleźć można kotły, które wykorzystują rozmaitego rodzaju paliwa, jak chociażby olej opałowy, węgiel, czy drewno, jak też i działają w rozmaity sposób. Zarówno sposób działania, jak i rodzaj paliwa, a także sposób podłączenia i działania sprawiają, że w przypadku różnych urządzeń generowane są niejednolite koszty podczas ich eksploatacji. Kotły w głównej mierze różnią się od siebie pod względem mocy i efektywności wykorzystania paliwa.
Ważnym czynnikiem różnicującym je jest też i kryterium cenowe oraz oszczędnościowe. Pod względem mocy, kotły dobiera się tak, by odpowiadały one sposobowi izolacji budynku, także powierzchni jaka ma zostać ogrzana, jak i dodatkowych funkcji takiego kotła. Najogólniej ujmując rzecz, moc kotła na 10 m2 powierzchni powinna wynosić około 1 kW.
Patrząc na efektywność wykorzystania paliwa, możemy podzielić kotły na węglowe o spalaniu górnym i dolnym, kotły na gaz, olej opałowy, na drewno, energię elektryczną oraz piece kondensacyjne.